System równoważny nie dla wszystkich
Pozwala wydłużyć dniówkę roboczą do 12, a nawet 24 godzin. Ale może być wprowadzony tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. I nie zwalnia z konieczności stosowania innych reguł
– Na czym polega równoważny system czasu pracy? Czy pracodawca ma obowiązek poinformowania pracowników o stosowaniu tego systemu? – pyta czytelnik.
Równoważny system czasu pracy polega na możliwości planowania pracy do 12 godzin na dobę (16 godzin przy dozorze urządzeń, 24 godziny przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób oraz zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych). Ale to nie wszystko.
To nie obowiązek
Tego rodzaju system wprowadza się, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Dotyczy to np. sklepu, który funkcjonuje od 8 do 20, czy też biura rachunkowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta