Polska znów naruszyła dyrektywę
Prawo UE łamie pełny zakaz odliczenia VAT przez firmy prowadzące biznes niemal całkowicie zwolniony od podatku
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny 13 kwietnia 2010 r., oddalając skargę kasacyjną organów podatkowych od orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 listopada 2008 r. (sygn. III SA/Wa 616/08). To pierwszy taki wyrok w sprawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ograniczających podatnikom, którzy prowadzą działalność gospodarczą w przeważającej mierze zwolnioną od opodatkowania, odliczenie podatku naliczonego. Ważny dla szkół, banków czy szpitali, których działalność nie podlega opodatkowaniu VAT, a które tylko sporadycznie muszą płacić ten podatek, jeżeli np. wynajmują powierzchnię na kiosk czy sklepik.
Kłopotliwa proporcja
Chodzi o art. 90 ust. 10 pkt 2 i art. 91 ust. 1 zd. drugie ustawy o VAT. Pierwszy z nich zakazuje odliczenia VAT naliczonego podatnikom, u których współczynnik sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem nie przekracza 2 proc. (i to nawet tych 2 proc.). Drugi uniemożliwia korektę podatku naliczonego i odliczenie go w wyższej proporcji, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta