Teczki osobowe nie tylko w firmowej sieci
Wirtualny angaż, wypowiedzenie e-mailem, wniosek urlopowy w intranecie – tak powoli wygląda rzeczywistość u pracodawców. Na razie muszą jednak prowadzić podwójne akta. A to dlatego, że prawo nie nadąża za techniką i zmieniającymi się zwyczajami
Większość dużych firm posiada elektroniczną wersję dokumentacji kadrowej. Równolegle muszą jednak mieć też papierową.
Przeszkadza rozporządzenie
Wszyscy zapytani przez nas eksperci i Główny Inspektorat Pracy mówią w tej kwestii jednym głosem: przepisy nie pozwalają na prowadzenie i przechowywanie akt osobowych pracowników wyłącznie na nośnikach elektronicznych.
Pracodawca musi prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy i akta osobowe. Zobowiązuje go do tego art. 94 pkt 9a k.p. Przepis ten nie zastrzega jednak żadnej formy.
Przejście tylko na elektroniczną postać dokumentacji blokuje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm., dalej rozporządzenie o dokumentacji).
Choć nie wskazuje wyraźnie, że tylko tradycyjna teczka jest dopuszczalna i nie zabrania posiadania jej komputerowego odpowiednika.
Raczej chodzi o to, że to rozporządzenie (i nie tylko) wymaga pisemnej formy dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta