Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypoczywającego nie obchodzi, kto przejmie jego zadania

09 lipca 2010 | Dobra firma | Grażyna Ordak

Pracownik nie może wskazywać, który z kolegów będzie go zastępował w czasie wakacji. To uprawnienie zarezerwowane dla szefa

Tak najkrócej można skomentować praktyki niektórych pracodawców polegające na tym, że zgodę na urlop podwładnego akceptują na druku, który zawiera informację, kto będzie pracował za wypoczywającego. Wiele firm przed laty opracowało formularz wniosku urlopowego z taką pozycją i nadal go stosują.

Kierownictwo zakładu nie przyjmuje do podpisu druku, na którym nie widnieje nazwisko osoby zastępującej. Tymczasem takie praktyki są niezgodne z przepisami. Prawnicy są tu zazwyczaj niezwykle zgodni.

Bez warunków

Firma nie może uzależniać udzielenia pracownikowi urlopu od wskazania przez niego innej osoby, która będzie za niego wykonywała obowiązki w czasie nieobecności. Może to zrobić wyłącznie pracodawca lub bezpośredni przełożony zatrudnionego. To on również często podpisuje wniosek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament