Nadliczbówki nie po alkoholu
Pracodawca może zobowiązać podwładnego do realizacji zadań po godzinach. Ale ten może odmówić wykonania polecenia, gdy wcześniej spożywał trunek nisko- lub wysokoprocentowy
Zgodnie z art. 22 § 1 kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.
Wynika z tego, że podwładny wykonuje swoje zadania nie tylko w obowiązującym go rozkładzie czasu pracy, lecz także w godzinach nadliczbowych, przypadających po godzinach pracy i w dniach wolnych od pracy.
Wprawdzie wraz z opuszczeniem firmy rozpoczyna się czas, który może on wykorzystać zgodnie z własnym uznaniem, jednak nie oznacza to, że jego swoboda w tym zakresie jest zupełna. Ogranicza ją podporządkowanie pracodawcy, który w szczególnych sytuacjach może zobowiązać pracownika do stawienia się w zakładzie pracy, a ten powinien to polecenie zrealizować.
Pracownik ma bowiem obowiązek wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 k.p.).
Jeśli tego nie uczyni, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami, włącznie z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na rażące naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.).
W każdej formie
Forma, w jakiej szef może zobowiązać podwładnego do ponadwymiarowej pracy, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta