Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadliczbówki nie po alkoholu

09 lipca 2010 | Dobra firma | Tomasz Morycz

Pracodawca może zobowiązać podwładnego do realizacji zadań po godzinach. Ale ten może odmówić wykonania polecenia, gdy wcześniej spożywał trunek nisko- lub wysokoprocentowy

Zgodnie z art. 22 § 1 kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

Wynika z tego, że podwładny wykonuje swoje zadania nie tylko w obowiązującym go rozkładzie czasu pracy, lecz także w godzinach nadliczbowych, przypadających po godzinach pracy i w dniach wolnych od pracy.

Wprawdzie wraz z opuszczeniem firmy rozpoczyna się czas, który może on wykorzystać zgodnie z własnym uznaniem, jednak nie oznacza to, że jego swoboda w tym zakresie jest zupełna. Ogranicza ją podporządkowanie pracodawcy, który w szczególnych sytuacjach może zobowiązać pracownika do stawienia się w zakładzie pracy, a ten powinien to polecenie zrealizować.

Pracownik ma bowiem obowiązek wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 k.p.).

Jeśli tego nie uczyni, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami, włącznie z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na rażące naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.).

W każdej formie

Forma, w jakiej szef może zobowiązać podwładnego do ponadwymiarowej pracy, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament