Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski sąd dopasuje zagraniczny wyrok

09 lipca 2010 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Kilkadziesiąt osób wydanych w drodze europejskiego nakazu aresztowania i skazanych przez zagraniczne sądy ma szansę usłyszeć nowe wyroki w kraju

Zagraniczna kara nie będzie już wiązała polskiego sądu. Dziś kilkadziesiąt osób odsiaduje w polskim więzieniu wyrok, którego nie przewiduje nasz kodeks karny. A wszystko to za sprawą jednego z przepisów procedury karnej, który wprawdzie pozwala polskiemu sądowi na przypisanie naszej kwalifikacji, ale już w zdaniu następnym wiąże sąd wyrokiem zagranicznym. Przykład?

Jakub T., skazany za gwałt na Brytyjce na dożywocie, odsiaduje wyrok w Polsce, mimo że nasz kodeks nie przewiduje takiej kary za gwałt. Polski Rom za zabójstwo kobiety w Belgii odbywa karę 20 lat więzienia, mimo że nie ma jej w naszym kodeksie. Niebawem ma się to zmienić. Polski sąd nie będzie musiał ślepo respektować wyroków zagranicznych sądów. Czasem będzie mógł wręcz je obniżyć.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament