Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef nie zawsze wynagrodzi za przestój

09 lipca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Czasem dochodzi do niezaplanowanej przerwy w wykonywaniu zadań spowodowanej zaburzeniami w normalnym funkcjonowaniu firmy. Za ten czas wynagrodzenie dostaną ci, którzy nie ponoszą winy za taki przestój

Przestój w pracy może wynikać z różnych przyczyn. Może być skutkiem okoliczności spowodowanych bezpośrednio przez pracodawcę (np. braku przygotowania odpowiedniej ilości surowców do produkcji) bądź niezależny od stron stosunku pracy (np. blokady przejść granicznych lub awarii dostaw prądu).

Równie dobrze może także wynikać z warunków atmosferycznych (np. opadów śniegu uniemożliwiających prace budowlane).

Przestój może być również wywołany przez pracownika w sposób zawiniony (np. przez spowodowanie awarii urządzeń na skutek niedbalstwa) lub w sposób niezawiniony (np. z powodu wykonania błędnych poleceń przełożonych ).

Jaka płaca

Za czas gotowości do pracy występującej w czasie przestoju pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką miesięczną lub godzinową, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został określony, w wysokości 60 proc. wynagrodzenia. Gratyfikacja ta należy się pracownikowi, który był gotów do wykonywania pracy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament