Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unijna gra o posady w MSZ

09 lipca 2010 | Świat | Anna Słojewska
Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli zasady działania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych / fot: CEDRIC JOUBERT
źródło: AP
Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli zasady działania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych / fot: CEDRIC JOUBERT
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Parlament Europejski popiera polski projekt podziału stanowisk w dyplomacji na zasadach geograficznych

Parlament Europejski ostatecznie przegłosował wczoraj zasady działania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ). To oznacza, że jej szefowa Catherine Ashton może formalnie rozpocząć obsadę kluczowych stanowisk.

Kuluarowe rozgrywki już trwają. Mogą przynieść Polsce stanowisko jednego z trzech sekretarzy generalnych, czyli najwyższych urzędników w ESDZ.

Od miesięcy rząd zabiega, aby przypadło ono Mikołajowi Dowgielewiczowi, obecnie sekretarzowi stanu w MSZ odpowiadającemu za sprawy unijne. Według nieoficjalnych informacji jest to praktycznie załatwione.

– Na pewno potwierdzi się do końca lipca –mówi nam polski dyplomata.

W najbliższych tygodniach i miesiącach zapadną też decyzje o obsadzie 31 ze 136 ambasad UE. Te placówki już istnieją jako przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Teraz jednak zwiększa się ich kompetencje,a zatem rośnie też ich prestiż.

Wymiana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament