Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczamy składki za pracownika pobierającego zasiłek macierzyński

09 lipca 2010 | Dobra firma | Grażyna Ordak

Osoby otrzymującej takie świadczenie nie zgłaszamy odrębnie do ubezpieczeń. Bo w taki sposób jest traktowane złożenie druku RCA. To w nim wykazujemy wypłacane kwoty i należności dla ZUS

Za czas urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński (art. 184 kodeksu pracy). To świadczenie jest okresem przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy, ale także odrębnym od stosunku pracy tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Dlatego pracodawcy mają obowiązek rozliczać składki na te ubezpieczenia za osoby, którym wypłacają zasiłki macierzyńskie. Jeżeli jednak płatnik składek nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków i zasiłki jego pracownikom wypłaca ZUS, to ZUS pełni obowiązki płatnika składek.

Przypomnijmy, że płatnik składek jest uprawniony do wypłaty zasiłków, jeżeli na 30 listopada ubiegłego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych. Wynika to z art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512, dalej ustawa zasił-kowa).

W stosunku do osób pobierających zasiłek macierzyński płatnik wykazuje tylko należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w dokumentach rozliczeniowych. Natomiast ich nie odprowadza do ZUS, bo składki te są finansowane przez budżet państwa. Tak stanowi art. 16 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz.1585 ze zm.).

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament