Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kajakiem do przeszłości

09 lipca 2010 | Turystyka | Beata Zubowicz
Na Polesiu Wołyńskim wsie ubogie, ale mieszkańcy bardzo życzliwi / fot: www.kaylon.pl – spływy kajakowe
źródło: Rzeczpospolita
Na Polesiu Wołyńskim wsie ubogie, ale mieszkańcy bardzo życzliwi / fot: www.kaylon.pl – spływy kajakowe
źródło: Rzeczpospolita
Na Stochodzie częściej spotkać można lokalne „bajdarki” niż turystyczne kajaki / fot: Anita Słotwińska
źródło: Fotorzepa
Na Stochodzie częściej spotkać można lokalne „bajdarki” niż turystyczne kajaki / fot: Anita Słotwińska

Ten spływ wziął się trochę z przypadku. Szybki przegląd stron internetowych poświęconych wyprawom kajakowym i decyzja: popłynę Stochodem

Nieznana rzeka w nieznanym bliżej kraju, bo na wakacyjnej mapie świata Ukraina jest zaznaczona raczej blado. Wielka szkoda – Ukraina, a w tym wypadku jej niewielka część, Polesie Wołyńskie, wrażenia zostawia niezapomniane. Uboga, prowincjonalna, idąca własnym, zwolnionym tempem. Daleka nie tylko od wielkiego, ale i od jakiegokolwiek świata. Zapomniana chyba nawet przez czas.

Tę anachroniczność widać już po przekroczeniu granicy w Dorohusku. Od razu cofamy się o co najmniej 20 lat. A gdy zjeżdżamy z głównej szosy na drogę szutrową prowadzącą do wsi Guliwka, gdzie czeka na nas ukraiński przewodnik Wiktor, poczucie przeniesienia się w przeszłość jest już całkiem wyraźne. „W północnej części Wołynia drogi są piaszczyste, miejscami zabagnione, to też, podróżując niemi w mokrych porach roku, należy wprzód spytać się w sąsiednich wsiach, czy droga jest możliwa do przebycia. Natomiast w suchej porze roku są także te drogi dostępne dla automobilów. W czasie posuchy letniej panuje (...) kurz taki wielki, że za każdym pojazdem wzbijają się całe jego tumany” – pisał pionier polskiej turystyki dr Mieczysław Orłowicz w wydanym w Łucku w 1929 roku „Ilustrowanym przewodniku po Wołyniu”.

W ciągu tych 80 lat, jakie upłynęły od wydania przewodnika, waliły się systemy polityczne, zmieniały granice, znikały i pojawiały się państwa, a wiejskie drogi zostały takie same – wciąż składają się z piachu, kamieni i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament