Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo wolne od religijnej presji

09 lipca 2010 | Publicystyka, Opinie | Maria Szyszkowska
autor zdjęcia: Dominik Pisarek
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Fotorzepa

Mam zastrzeżenia do wszystkich partii politycznych, które po cichu zabiegają o poparcie Kościoła, choć oficjalnie tego nie mówią, wprowadzając wyborców w błąd – uważa filozof

Kościół katolicki w ogóle nie powinien się angażować w politykę. Jego zadaniem jest bowiem troska o rozwój duchowy człowieka i jego zbawienie w zupełnie innym, wyższym wymiarze. Jeżeli poważnie traktujemy państwo demokratyczne, to musimy mieć na uwadze także to, że jedną z jego właściwości jest pluralizm światopoglądowy.

W Polsce tymczasem zarówno instytucje kościelne, jak i media popełniają ten sam błąd – wywierają na Polaków presję, by głosowali w określony, dogodny dla nich, sposób.

W trakcie obecnej kampanii prezydenckiej mogliśmy obserwować przypadki, gdy księża wyraźnie sugerowali wiernym, na kogo powinni oddać głos. To w ogóle nie powinno mieć miejsca. W końcu do Kościoła katolickiego należą także ci wierni, którzy nie popierają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament