Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz rozliczania kosztów Firmy ciągle nie wiedzą, jakie wydatki wolno uznać za reprezentację

09 lipca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Przemysław Wojtasik
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorcy nadal mają duże problemy z rozliczeniem wydatków na imprezy dla klientów, biznesowe spotkania, promocyjne prezenty

Podatkowym kosztem nie są bowiem wydatki na reprezentację. Problem w tym, że przepisy nie definiują tego pojęcia. Dlatego spory o rozliczenie kosztów dochodzą często do sądu.

Upominki z logo

Czy do kosztów można zaliczyć wydatki na prezenty dla klientów? Z interpretacji fiskusa co do zasady wynika, że trzeba ocenić, czy firma wręcza je po to, aby zachęcić klientów do zakupów (reklama), czy też chce zbudować swój pozytywny obraz poprzez wystawne działania (reprezentacja). Jeśli drobne prezenty nie miały charakteru reprezentacyjnego, urzędy nie sprzeciwiają się rozliczaniu ich w kosztach.

Trudno bowiem uznać za okazałe i wystawne drobne gadżety z firmowym logo (długopisy, kubki, kalendarze i breloczki) rozdawane np. masowo na targach. Wręcz przeciwnie, „wyróżniać się” raczej będzie tam firma, która nie daje żadnych pamiątek potencjalnym klientom. A zatem przekazanie zwykłych reklamowych gadżetów to normalny biznesowy zwyczaj, a nie działanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament