Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uzupełnij prowizje, aby policzyć ekwiwalent urlopowy

09 lipca 2010 | Dobra firma | Monika Wacikowska

Ustalając dla odchodzącego z firmy to świadczenie, musimy podwyższyć faktycznie wypłacone kwoty składników zmiennych, jeśli podwładny otrzymał je w zaniżonej wysokości z powodu absencji. Jak to zrobić?

Pracownik, którego umowa o pracę ulega rozwiązaniu, ma prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, do którego nabył prawo w trakcie zatrudnienia, ale nie zdążył wykorzystać do chwili odejścia z firmy (art. 171 § 1 kodeksu pracy). Sposób naliczania tego świadczenia zależy, w uogólnieniu, od składników wynagrodzenia, które pracownikowi przysługują zgodnie z treścią obowiązującej go umowy o pracę.

W zależności od poborów

Składniki określone w stałej wysokości przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesięczne przyjmujemy do podstawy ustalenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wysokości przysługującej pracownikowi w miesiącu rozwiązywania umowy o pracę.

Tak stanowi § 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., dalej rozporządzenie urlopowe). Należą do nich m.in. wynagrodzenie zasadnicze, stała premia regulaminowa, dodatek stażowy i dodatek funkcyjny, określone w stałej wysokości.

Zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesięczne przyjmujemy do podstawy ustalenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament