Za piwo w pracy będzie nauczka
Szef może ukarać finansowo zatrudnionego, który skosztował taki napój w czasie dniówki roboczej. Może też potraktować go łagodniej, wymierzając naganę
– Dostałam polecenie szefa, aby napisać naganę dla dwóch pracowników, którzy pracując na nocnej zmianie popijali alkohol. Badania alkomatem nie wykonano. Jedynie zapach wskazywał na picie.
Jak powinnam napisać taką naganę? – pyta czytelniczka .
Rodzaj informacji, jakie muszą się znaleźć w dokumencie informującym o naganie, określa art. 110 kodeksu pracy.
Poinformuj na piśmie
Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracodawca może stosować karę upomnienia lub karę nagany (art. 108 § 1 k.p.).
Za picie alkoholu w czasie pracy może (nie musi) dać karę pieniężną. Jeśli którąś z nich nałoży, zawiadamia o tym pracownika na piśmie. Wskazuje tu rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta