Demografia a gospodarka
Ze względu na starzenie się społeczeństwa konieczna jest szeroka dyskusja nad przesunięciem wieku emerytalnego, sposobami finansowania systemu emerytalnego oraz zmianami w ochronie zdrowia
Proces starzenia się populacji jest globalny, powszechny, nieunikniony i nieodwracalny w perspektywie około trzech pokoleń. Wywołany został zmniejszającą się dzietnością oraz spadkiem umieralności prowadzącym do wydłużenia przeciętnego trwania życia.
Dynamika procesu starzenia się jest różna w różnych regionach świata. Proces ten najwcześniej zaczął się w Europie Zachodniej, później wystąpił w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, ale z wyższą dynamiką. Kraje rozwijające się dopiero wchodzą w tę fazę rozwoju demograficznego, ale niektóre z nich od razu z bardzo wysoką dynamiką, na przykład najludniejszy kraj świata – Chiny.
Przemiana procesów ludnościowych w Polsce związana z wejściem w trzecią fazę tzw. przejścia demograficznego nabrała intensywności w latach 90. Dynamikę tego procesu w obecnej dekadzie zwiększył wysoki poziom emigracji.
Mniej oznacza więcej
Najnowsza prognoza demograficzna GUS z 2008 r. modyfikuje nieco założenia dotyczące płodności w kierunku jej odbudowywania (z poziomu wskaźnika 1,3 do 1,44) oraz migracji, zakładając istotne zmniejszanie się jej ujemnego salda aż do zmiany kierunku na saldo dodatnie w połowie lat 30. Ponadto nie zakłada tak dużego postępu w obniżaniu umieralności, jaki miał miejsce dotychczas. To zmniejszy nieco prognozowaną dynamikę procesu starzenia się, ale nie zmieni jednoznacznego kierunku przemian...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta