Nie tak łatwo ZUS umorzy zaległości
Obowiązkiem przedsiębiorcy jest terminowe i prawidłowe uiszczanie składek. Kiedy brakuje mu środków, aby się wywiązać z tej powinności, może wnioskować o raty lub odroczenie płatności. Tylko wyjątkowo może liczyć na umorzenie
Umorzenie składek ubezpieczeniowych przez ZUS oznacza rezygnację z możliwości wyegzekwowania należności od tych, którzy są zobowiązani do ich uregulowania. Nie jest to rozwiązanie częste. Może nastąpić jedynie w określonych okolicznościach.
Natomiast ocena, czy w danej sprawie istnieje podstawa do umorzenia, należy wyłącznie do ZUS. Orzekał o tym NSA w wyroku z 23 lutego 2010 r. (II GSK 431/09). Z kolei ZUS przy ustalonym stanie faktycznym nie ma obowiązku umorzenia zaległych składek. Wyjaśnił to WSA w Bydgoszczy w wyroku z 17 lutego 2010 r. (I SA/Bd 38/10).
Jakie zatem warunki muszą wystąpić, aby do umorzenia mogło dojść? Zgodnie z art. 28 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.; ustawa o sus) należności z tytułu składek mogą być co do zasady umarzane tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności. Czyli kiedy?
Całkowita nieściągalność...
Mówi o tym art. 28 ust. 3 ustawy o sus. Zgodnie z tym przepisem całkowita nieściągalność wystąpi wtedy, gdy dłużnik zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia, i jednocześnie brak jest następców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta