Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zyskami z napiwków trzeba się dzielić z fiskusem

09 lipca 2010 | Dobra firma | Łukasz Sitek

Gdy klienci pozostawiają gratyfikacje dla kelnerów i trafiają one do pracodawcy, który potem rozdysponowuje je wśród pracowników, powinny być opodatkowane razem z wynagrodzeniem za pracę

A to oznacza, że pracodawca ma obowiązek pobrać od nich zaliczkę na podatek i przekazać podatnikowi imienną informację PIT-11. Potwierdzają to liczne interpretacje organów podatkowych, m.in. Izby Skarbowej w Warszawie z 24 czerwca 2010 r. (IPPB1/415-448/10-4/MT) czy z 1 lipca 2009 r. (IPPB2/415-254/09-4/AS).

Nie tylko pensja

Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Są to zwłaszcza wynagrodzenia zasadnicze i za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament