Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Azja napędza światową gospodarkę

09 lipca 2010 | Ekonomia | Danuta Walewska Aleksandra Fandrejewska
W 2010 r. nieco wolniej będzie rósł produkt krajowy brutto Brazylii i Indii. Wśród krajów, których prognozy przedstawił MFW, skurczy się tylko hiszpańska gospodarka.
źródło: Fotorzepa
W 2010 r. nieco wolniej będzie rósł produkt krajowy brutto Brazylii i Indii. Wśród krajów, których prognozy przedstawił MFW, skurczy się tylko hiszpańska gospodarka.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył prognozy wzrostu globalnego PKB. Ożywienie w Europie może zahamować kryzys finansów publicznych. Polska gospodarka wzrośnie w 2010 r. o 3,1 proc.

Światowa gospodarka ma się rozwijać w 2010 r. w nieco szybszym tempie, niż wskazywały na to prognozy funduszu sprzed trzech miesięcy – globalny PKB wzrośnie o 4,6 proc., a nie o 4,3 proc. Stanie się to jednak głównie w rozpędzonej gospodarce chińskiej, która w tym roku urośnie o 10,6 proc., ale także brazylijskiej, rosyjskiej i indyjskiej — ich wyniki mają być zdecydowanie lepsze, niż sądzono jeszcze wiosną.

Zgodnie z prognozami bez zakłóceń przebiega wychodzenie z kryzysu w USA – świadczyć o tym będzie 3,3 proc. wzrost PKB w tym roku i 2,9 proc. w 2011 r.

Marazm w strefie euro

Nie wszędzie będzie tak dobrze. – Widoczne są zagrożenia, które mogą poważnie zagrozić obecnej prognozie – czytamy w raporcie MFW.

W 2010 i 2011 r. głównym hamulcowym światowej gospodarki będzie Unia Europejska, w tym przede wszystkim strefa euro. Wyraźne spowolnienie gospodarki ma być odczuwalne po trwających wakacjach.

Dla eurolandu MFW zakłada rachityczny wzrost na poziomie 1 proc. PKB w tym roku i 1,3 proc. w 2011 r. Przy tym wzrost przyszłoroczny został...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament