Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarbówka nie może przekraczać swych kompetencji

09 lipca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Zaglądając do samorządowych rozliczeń urząd kontroli skarbowej nie sprawdzi sposobu gospodarowania środkami finansowymi zaliczanymi do dochodów własnych

W jednej z gmin urząd skarbowy przeprowadził kontrolę, w wyniku której stwierdził nieprawidłowości w gospodarowaniu środkami publicznymi w zakresie udzielania przez gminę zamówień publicznych oraz prawidłowości realizacji dochodów z dysponowania gminnymi nieruchomościami.

Wyniki kontroli gmina zaskarżyła do sądu administra-cyjnego. W skardze wniosła o uchylenie wyników kontroli, ponieważ – zgodnie z jej twierdzeniem – urząd kontroli skarbowej nie miał legitymacji prawnej do przeprowadzania badania gospodarki finansowej gminy we wskazanym zakresie.

Jak argumentowała gmina, organ kontroli skarbowej powinien przede wszystkim stać na straży gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, albowiem taki zakres uprawnień przewidział dla niego ustawodawca w art. 1 ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 8, poz. 65 ze zm.).

O oddalenie skargi wniósł dyrektor UKS. Wskazał, że co prawda głównym celem kontroli skarbowej jest to, co wskazała gmina, ale zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy do kompetencji skarbówki należy również kontrola celowości i zgodności z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament