Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spóźnione L4 komplikuje rozliczenia

09 lipca 2010 | Dobra firma | Izabela Nowacka

Sposób postępowania pracodawcy zależy od tego, czy zatrudniony dostarczył zaświadczenie lekarskie już po opłaceniu składek i złożeniu formularzy za miesiąc choroby, czy przed tą operacją, i od tego, jak długa jest niedyspozycja zdrowotna

– Ponieważ pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie z opóźnieniem, wypłaciliśmy zamiast wynagrodzenia chorobowego wynagrodzenie za pracę. Jak rozliczyć nadpłatę w zakresie ZUS (składki, raporty)? – pyta czytelnik.

Za czas absencji chorobowej pracownikowi przysługuje najpierw przez łącznie 33 dni w roku kalendarzowym (14 dni dla osób po 50 roku życia) wynagrodzenie chorobowe, płatne ze środków pracodawcy (art. 92 kodeksu pracy). Chorujący pracownik nieco traci na poborach w czasie leczenia, bo wynagrodzenie chorobowe wynosi 80 proc. podstawy wymiaru.

Sposób postępowania pracodawcy w razie wypłaty pełnego wynagrodzenia zamiast wynagrodzenia chorobowego zależy od tego, czy zwolnienie lekarskie zostało dostarczone przez pracownika już po rozliczeniu składek ubezpieczeniowych za miesiąc choroby, czy jeszcze przed tą operacją, i od tego, jak długa jest choroba.

Pracownik ma wyznaczony termin

Powinien w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA przekazać je swojemu pracodawcy. Za datę jego otrzymania uważa się dzień wystawienia druku przez lekarza, chyba że pracownik udowodni, że otrzymał je...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8669

Spis treści
Zamów abonament