Od nagrody wręczonej pracownikowi trzeba odprowadzić PIT
Wygrane w konkursach mogą być opodatkowane w dwojaki sposób: albo jako dochód z pracy, albo z tzw. innych źródeł. W obu przypadkach na pracodawcy będą ciążyć różne obowiązki
Łukasz Staszak
W celach motywacyjnych pracodawcy często organizują różnego rodzaju konkursy dla pracowników, w których można wygrać nagrody rzeczowe bądź finansowe. Ponieważ przepisy podatkowe posługując się słowem konkurs nie określają jego znaczenia, korzystamy z ogólnie przyjętej definicji ze słownika języka polskiego. Zgodnie z nią konkursem jest impreza, przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, sportowym, mające określony program i dające możliwość wyboru drogą eliminacji najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp., których zwykle wyróżnia się nagrodami.
Kilka warunków
Zdaniem organów podatkowych o uznaniu jakiejś akcji za konkurs decydują następujące przesłanki:
∑ istnienie regulaminu akcji, który określa zasady wyłaniania zwycięzców,
∑ ograniczenie liczby zwycięzców (nagrody nie mogą być przyznane wszystkim uczestnikom akcji),
∑ wzajemna rywalizacja, która wyłoni zwycięzców,
∑ wskazanie osób, które mają za zadanie dbać o przebieg akcji zgodnie z wcześniej określonym regulaminem,
∑ wydanie nagród.
Biorąc to pod uwagę, zależnie od okoliczności można wyróżnić dwa warianty opodatkowania nagród w konkursach pracowniczych.
Dochód z pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta