Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyjmujemy do pracy pracowników

28 marca 2012 | Jak założyć własną firmę

Dopóki przedsiębiorca samodzielnie prowadzi biznes, dopóty stres i odpowiedzialność wiążą się wyłącznie z własną działalnością. Wyzwań i obowiązków przybywa mu, gdy zdecyduje się zaangażować w firmie inne osoby

Nawet przyjęcie jednej osoby powoduje, że przedsiębiorca staje się pracodawcą. Zgodnie bowiem z art. 3 k.p. jest nim jednostka organizacyjna, choćby nie miała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia pracowników.

Od czego zacząć

O zatrudnieniu nowego pracownika należy powiadomić niektóre urzędy. Należą do nich: Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) i Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS) oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Właściwemu inspektorowi PIP i PIS pracodawca zgłasza fakt zatrudnienia pracownika w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności. Pisemnie informuje oba urzędy o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Z kolei w ciągu siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia pracownika trzeba zgłosić w ZUS na formularzu ZUS ZUA.

Wiele wymagań

Najdłuższą listę obowiązków pracodawcy określa kodeks pracy, a i w nim są one rozrzucone po wielu rozdziałach. Nie jest to zresztą jedyny akt, w którym się one pojawiają. Do podstawowych kodeksowych należą te związane z:

∑ zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,

∑ zatrudnianiem pracowników za wynagrodzeniem,

∑ przestrzeganiem przepisów o czasie pracy i uprawnieniach rodzicielskich oraz zatrudnianiu młodocianych,

∑ przestrzeganiem zasad równego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9194

Wydanie: 9194

Spis treści
Zamów abonament