Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef wypełnia druki dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

28 marca 2012 | Jak założyć własną firmę

Wobec zatrudnianej osoby pracodawca jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Musi ją też do nich zgłosić, bo są one dla niej obligatoryjne

 

Angażowany pracownik obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym zarówno wtedy, gdy jest to jego jedyny tytuł do ubezpieczeń, a więc umowa o pracę, jak i gdy równocześnie ma inne tytuły, np. w innym zakładzie ma angaż czy zlecenie.

Na druku podwładny i rodzina

Zgłoszenie do ubezpieczeń odbywa się przez złożenie w ZUS formularza ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Należy to zrobić w ciągu siedmiu dni od powstania tego obowiązku, czyli nawiązania stosunku pracy. Druk ten można też wysłać pocztą albo w formie elektronicznej.

Na formularzu ZUS ZUA pracodawca podaje kod tytułu ubezpieczenia (01 10 xx – pracownik, 01 20 xx – pracownik młodociany) oraz dane zgłaszanej osoby – imię, nazwisko,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9194

Wydanie: 9194

Spis treści
Zamów abonament