Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paserstwo Polsce nie przystoi

28 marca 2012 | Publicystyka, Opinie | Stanisław Tyszka

Rząd, który przywiązuje tak wielką wagę do prywatyzacji, całkowicie ignoruje kwestię odszkodowań za zabrane mienie – zauważa prawnik i publicysta

Istnienie Funduszu Kościelnego nie jest przywilejem, ale wynika ze zobowiązań III RP, która przejęła własność odebraną Kościołowi katolickiemu przez komunistów. Komisja Majątkowa przekazała Kościołowi odszkodowanie tylko za to, co zostało wywłaszczone z pogwałceniem prawa komunistycznego.

Własność odebrana zgodnie z przepisami powojennymi miała być zwrócona na gruncie ustawy reprywatyzacyjnej. Tej jednak dotąd nie uchwalono. Rząd Donalda Tuska planuje likwidację Funduszu Kościelnego. Problem w tym, że reżim komunistyczny odebrał Kościołowi majątek olbrzymiej wartości, a po 1989 roku został on przejęty przez rządy III RP, które wciąż czerpią z niego pożytki. Fundusz nie jest więc przywilejem, lecz stanowi formę rekompensaty za odebraną własność.

Kościół katolicki został pozbawiony swej własności mocą wielu ustaw, dekretów i często formalnie nielegalnych decyzji administracyjnych.

We wrześniu 1944 roku komuniści jeszcze się Kościoła obawiali – reforma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9194

Wydanie: 9194

Spis treści
Zamów abonament