Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla jednych lepsza spółka, dla innych indywidualna działalność

28 marca 2012 | Jak założyć własną firmę
Plusy i minusy różnych form prowadzenia działalności
źródło: Rzeczpospolita
Plusy i minusy różnych form prowadzenia działalności

Jedną z decyzji, przed jakimi stoi przedsiębiorca, jest wybór formy, w jakiej będzie prowadził swój biznes. Może robić to sam, z małżonkiem albo z innymi osobami. Wszystko ma jednak plusy i minusy

 

Najprostsza i najpopularniejsza wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z biznesem jest działalność indywidualna. Rozmiar prowadzonej aktywności nie jest w żaden sposób ograniczony, działalność łatwo też rozpocząć i zakończyć. Minusem może być odpowiedzialność całym majątkiem osobistym za zobowiązania związane z prowadzoną działalnością. Odpowiedzialność ta rozciąga się bowiem również na małżonka (z wyłączeniem jego majątku osobistego).

Plusem z pewnością jest to, że jednoosobową firmą zarządza jej właściciel. Prowadzenie spraw księgowo-rozliczeniowych w takim przypadku również nie jest szczególnie skomplikowane. No i nie ma żadnych wymagań dotyczących minimalnego kapitału.

Inne rozwiązania dla wspólników

Gdy wspólny biznes chcą prowadzić dwie osoby lub więcej, trzeba pomyśleć o spółce. W grę może wchodzić spółka cywilna albo te, które wymienia kodeks spółek handlowych. Będą to albo spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa i komadytowo-akcyjna), albo handlowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjna). Przy czym spółki handlowe sprawdzą się bardziej przy dużych przedsięwzięciach, nie tylko z uwagi na konieczność zaangażowania większego kapitału, ale też dlatego, że obowiązują w nich dużo bardziej rozwinię-te struktury organizacyjno-prawne....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9194

Wydanie: 9194

Spis treści
Zamów abonament