Jak nie stracić unijnych pieniędzy
Przedsiębiorcy mogą się bronić, gdy otrzymają decyzję zmniejszającą wysokość dofinansowania
Coraz częściej na etapie końcowego wniosku o płatność podmioty finansujące weryfikują stopień realizacji projektu i z powołaniem się na regułę proporcjonalności zmniejszają przedsiębiorcy wysokość przyznanego dofinansowania. Jest to trudne dla beneficjenta, który pomimo dochowania należytej staranności w realizacji projektu nie osiągnął zakładanych wyników nie ze swojej winy.
Przedsiębiorcy, którzy stają w obliczu decyzji zmniejszającej wysokość przyznanego dofinansowania, muszą wybrać: albo podporządkować się niekorzystnej dla siebie decyzji podmiotu przyznającego dofinansowanie, albo wykazać, że zachodzi jedna z przesłanek uchylających zastosowanie reguły proporcjonalności.
Beneficjenci umów o dofinansowanie w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki" (POKL) muszą liczyć się z konsekwencjami braku realizacji zobowiązań przyjętych na siebie we wniosku o dofinansowanie, jak również w samej umowie zawartej z instytucją udzielającą dofinansowania.
Ze względu na specyfikę projektów w ramach POKL ustalenie, kiedy dochodzi do nienależytego wykonania umowy o dofinansowanie, może nastręczać wiele trudności.
Dotyczy to szczególnie projektów, w których obowiązują tzw. kryteria strategiczne >patrz ramka „Kiedy premia".
Reguła proporcjonalności stanowi swoisty mechanizm służący zmniejszaniu dofinansowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta