Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nie stracić unijnych pieniędzy

28 marca 2012 | Prawo i praktyka | Lidia Szczęsna Michał Faliszewski

Przedsiębiorcy mogą się bronić, gdy otrzymają decyzję zmniejszającą wysokość dofinansowania

Coraz częściej na etapie końcowego wniosku o płatność podmioty finansujące weryfikują stopień realizacji projektu i z powołaniem się na regułę proporcjonalności zmniejszają przedsiębiorcy wysokość przyznanego dofinansowania. Jest to trudne dla beneficjenta, który pomimo dochowania należytej staranności w realizacji projektu nie osiągnął zakładanych wyników nie ze swojej winy.

Przedsiębiorcy, którzy stają w obliczu decyzji zmniejszającej wysokość przyznanego dofinansowania,  muszą wybrać: albo podporządkować się niekorzystnej dla siebie decyzji podmiotu przyznającego dofinansowanie, albo wykazać, że zachodzi jedna z przesłanek uchylających zastosowanie reguły proporcjonalności.

Beneficjenci umów o dofinansowanie w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki" (POKL) muszą liczyć się z konsekwencjami braku realizacji zobowiązań przyjętych na siebie we wniosku o dofinansowanie, jak również w samej umowie zawartej z instytucją udzielającą dofinansowania.

Ze względu na specyfikę projektów  w ramach POKL ustalenie, kiedy dochodzi do nienależytego wykonania umowy o dofinansowanie, może nastręczać wiele trudności.

Dotyczy to szczególnie projektów, w których obowiązują tzw. kryteria strategiczne >patrz ramka „Kiedy premia".

Reguła proporcjonalności stanowi swoisty mechanizm służący zmniejszaniu dofinansowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9194

Wydanie: 9194

Spis treści
Zamów abonament