Mali podatnicy mogą liczyć na przywileje
Drobni przedsiębiorcy rozpoczynający działalność nie muszą bać się VAT. Są sposoby na ułatwienie firmom życia z tym podatkiem albo nawet bez niego
Mała firma powinna przede wszystkim zorientować się, jakie obroty osiąga albo przewiduje osiągać. Jeśli bowiem wartość sprzedaży towarów i usług u takiego przedsiębiorcy nie przekroczy w ciągu roku podatkowego 150 tys. zł, to jest on zwolniony z podatku. Chodzi przy tym tylko o takie towary i usługi, które nie są przedmiotowo zwolnione z podatku. Nie można zastosować tego zwolnienia, jeśli sprowadza się z zagranicy towary opodatkowane. Jeśli w trakcie roku podatkowego przedsiębiorca rozpocznie sprzedaż opodatkowaną, to limit zwolnienia oblicza się proporcjonalnie do okresu prowadzenia sprzedaży w roku podatkowym.
Firma o małych obrotach, niebędąca podatnikiem, ma mniej obowiązków ewidencyjnych. Powinna jednak prowadzić prostą ewidencję sprzedaży. Jeśli tego nie robi, naraża się na oszacowanie obrotów przez urząd skarbowy i nałożenie VAT według podstawowej stawki na całą sprzedaż.
Taka firma nie ma podstawowego przywileju podatnika VAT, czyli odzyskiwania podatku naliczonego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta