Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak potraktować pozostawione nakłady na dzierżawiony grunt

28 marca 2012 | Prawo i praktyka

Strata związana z likwidacją nie w pełni zamortyzowanego środka trwałego, niepolegająca na zmianie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, może być zaliczona do kosztów podatkowych

 

Tak orzekł NSA 1 marca 2012 r. (II FSK 1684/10).

Podatnik prowadził targowisko na dzierżawionym gruncie komunalnym, w związku z czym poniósł nakłady na montaż ogrodzenia i modernizację drogi. Obiekty te wprowadził do ewidencji środków trwałych i rozpoczął ich amortyzację, która miała się zakończyć w 2017 r. Z powodu narastających kosztów utrzymania targowiska w 2008 r. rozwiązał umowę dzierżawy. Zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy strata związana z likwidacją nie w pełni zamortyzowanych środków trwałych może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w CIT.

W interpretacji z 4 listopada 2009 r. (II PB3/423-649/09-2-ŁM) organ uznał, że stratą, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, jest wyłącznie ubytek mimowolny, a likwidacją jest fizyczne zniszczenie środka trwałego.

Sąd I instancji uchylił zaskarżoną interpretację,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9194

Wydanie: 9194

Spis treści
Zamów abonament