Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba ustalić, czy ktoś zapoznał się z dokumentami wykonawcy

28 marca 2012 | Prawo i praktyka | Julia Pałka

Przedwczesne otwarcie koperty zawierającej ofertę nie oznacza konieczności unieważnienia postępowania. Zamawiający powinien jednak szczegółowo przeanalizować okoliczności konkretnej sytuacji

Zapoznanie się z treścią oferty przed terminem składania ofert skutkuje nie tylko naruszeniem art. 86 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej pzp), ale wpływa również na konkurencyjność postępowania i zasadę równego traktowania wykonawców.

Jest  zakaz

Zgodnie z art. 86 ust. 1  pzp ustanowiono zakaz zapoznania się z treścią ofert przed terminem ich otwarcia. W celu wykonania tej normy zamawiający, w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, określają sposób złożenia oferty. Z reguły wymagają podania przez wykonawców na kopercie, że znajduje się w niej oferta składana w konkretnym przetargu oraz zastrzeżenia nieotwierania jej przed dniem i godziną otwarcia ofert.

Zdarzyć się może wszystko

W swojej praktyce zamawiający mogą spotkać się jednak z wyjątkową sytuacją, jaką jest otwarcie oferty przed terminem składania ofert. Zdarza się bowiem, że koperta nie jest należycie opisana, tj. z jej oznaczenia nie wynika jednoznacznie, że znajduje się w niej oferta. Czasami  ulega uszkodzeniu wskutek przyczyn niezależnych od zamawiającego, np. w momencie otwierania koperty firmy kurierskiej.

Koperta może być również niewłaściwie zabezpieczona i może samoistnie ulec otwarciu lub po prostu pracownik sekretariatu może otworzyć kopertę, mimo że została oznaczona należycie. Rodzi się więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9194

Wydanie: 9194

Spis treści
Zamów abonament