Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nazwa zależy od rodzaju działalności

28 marca 2012 | Jak założyć własną firmę

Decyzję o tym, pod jaką firmą przedsiębiorca będzie prowadził działalność, należy podjąć jeszcze przed rejestracją. Przy załatwianiu formalności trzeba się będzie już nią posługiwać

Przedsiębiorca działa pod firmą, która jest jego oznaczeniem. Firmę ujawnia się we właściwym rejestrze, czyli centralnej ewidencji działalności gospodarczej lub rejestrze sądowym – w zależności od tego, w jakiej formie przedsiębiorca prowadzi działalność i gdzie musi się wpisać.

Firma składa się z rdzenia i dodatków obowiązkowych, któ- rych pominąć nie można, i fakultatywnych, czyli takich, których umieszczenie zależy od woli przedsiębiorcy.

Nie ma dowolności

Kodeks cywilny mówi, że firma przedsiębiorcy powinna się dostatecznie odróżniać od nazw innych przedsiębiorców działających na tym samym rynku. Nie może też wprowadzać w błąd – zwłaszcza co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu jego działalności, miejsca zaopatrzenia czy źródeł zaopatrzenia.

Sąd Najwyższy stwierdził np. że zwrot "kancelaria prawna" w firmie spółki z o.o. może wprowadzać w błąd sugerując, że świadczy pomoc prawną przez adwokatów (postanowienie z 28 lutego 2008 r, IIICSK 245/07)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9194

Wydanie: 9194

Spis treści
Zamów abonament