Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To nie cięcia uderzyły w gospodarkę Grecji

28 marca 2012 | Ekonomia | Marek Tatała

Nadmierne opieranie się na podwyżkach podatków oraz opóźnienia w ograniczaniu wydatków i reformowaniu zaprzeczają popularnej tezie, że to oszczędności były główną przyczyną greckiej recesji

Wczasie przedłużającej się recesji w Grecji powszechna staje się teza, między innymi amerykańskiego ekonomisty Paula Krugmana, że to ograniczania wydatków nazywane cięciami wywołują recesję w tym kraju. Dodatkowo winą za cięcia próbuje obarczać się organizacje międzynarodowe, takie jak Komisja Europejska (KE), Europejski Bank Centralny czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Według raportu „Doing Business" Grecja to najmniej przyjazny dla biznesu kraj Unii

Recesja w Grecji jest faktem, a gospodarka zaczęła się kurczyć w 2008 roku. W kolejnych kwartałach recesja się pogłębiała i w latach 2008 – 2011 łączny spadek PKB sięgnął prawie 13 proc. Prognozy na ten rok przewidują skurczenie się gospodarki o kolejne 3 punkty procentowe. Czy jednak teza o tym, że to cięcia spowodowały grecką recesję, jest uzasadniona?

Podwyżki podatków nie są lekarstwem

Program redukcji deficytu w Grecji opierał się w dużej mierze na wzroście dochodów podatkowych. W latach 2010 – 2011 Grecy podnosili stawki podatkowe, które jeszcze przed zmianami były porównywalne ze średnimi stawkami w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Główne podwyżki dotyczyły wzrostu stawek VAT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9194

Wydanie: 9194

Spis treści
Zamów abonament