Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla komornika ująć trzeba z dwóch różnych części

28 marca 2012 | Prawo i praktyka
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Zajęcie egzekucyjne wystawione dla pracownika, który w miesiącu nie wykonywał zadań przez wszystkie dni, bo chorował, otrzymując za to zasiłek z ubezpieczenia społecznego, wymaga odrębnych rachunków

Mariusz Pigulski

Oddzielnie trzeba bowiem ująć kwoty z wynagrodzenia za pracę i ze świadczenia chorobowego. Przy egzekwowaniu określonych należności wymusza to ustalenie dwóch kwot wolnych od potrąceń.

Ważna kolejność

Pracodawca otrzymujący od organu egzekucyjnego tytuł wykonawczy nakazujący zajęcie podwładnemu określonej części należności wypłacanych ze stosunku pracy musi zachować szczególną ostrożność. Z jednej strony nie wolno mu ująć zatrudnionemu zbyt dużo pieniędzy, aby nie narazić się na karę np. PIP za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym. Z drugiej – zajęcie za niskiej sumy z tego, co wypłaca podwładnemu, naraża zakład na sankcje organu egzekucyjnego.

Jak stanowi art. 87 § 1 k.p., z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek do ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy – potrąca się następujące należności:

∑ sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

∑ sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

∑ zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi (nie chodzi tu o wypłaconą zaliczkowo,   przed terminem płatności,  część wynagrodzenia za pracę, co potwierdza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9194

Wydanie: 9194

Spis treści
Zamów abonament