Za zgodą bez premii nawet z dnia na dzień
Zawierając z pracownikiem porozumienie, szef może zmniejszyć jego pensję. Będzie ono wiązać strony, a podwładny nie uchyli się od jego skutków, powołując się na ustawowy zakaz zrzeczenia się wynagrodzenia za pracę.
Pracodawcy wolno pogorszyć warunki płacy zatrudnionego w porozumieniu zmieniającym. Choć w kodeksie pracy nie ma takiej regulacji, rozwiązanie to jest dopuszczalne i akceptuje je orzecznictwo sądowe.
Za obopólną zgodą
Niekorzystna dla zatrudnionego zmiana zasad płacowych za porozumieniem wymaga jednak zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy decydujących się na takie modyfikacje. Porozumienie powinno więc określać, jakie warunki wynagrodzenia się zmienią oraz wskazywać, że strony je akceptują. Pracownik musi bowiem wiedzieć, które zasady jego poborów pogorszą się i w jakim zakresie.
Aby uniknąć sporów, porozumienie zmieniające najlepiej zawrzeć na piśmie. Zwykle to szef składa pracownikowi pisemną propozycję, a ten ją akceptuje. Często ma to postać aneksu do umowy o pracę, w którym strony zgodnie wskazują, co zostanie zmodyfikowane.
Wystąpienie z propozycją innej treści umowy o pracę za porozumieniem stron w istocie stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta