Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości dla wykonawcy
Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, w stosunku do których otwarto likwidację lub których upadłość ogłoszono, z wyjątkiem tych, którzy po ogłoszeniu upadłości zawarli układ zatwierdzony prawomocnym postanowieniem sądu.
Obecnie mamy do czynienia z falą upadłości spółek budowlanych. Warto zatem rozważyć, jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego, który już złożył wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
Problem dotyczy postępowań dwuetapowych, w których oceny kondycji finansowej i ekonomicznej wykonawców dokonuje się jedynie w trakcie pierwszej fazy (prekwalifikacji). Wskazówką może być wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 3 lipca 2012 r. w sprawie KIO 1275/12, dotyczący wykluczenia spółki (PBG SA), której oferta została wybrana po długotrwającym przetargu, a której upadłość ogłoszono jeszcze przed zawarciem stosownej umowy.
Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej pzp) z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, w stosunku do których otwarto likwidację lub których upadłość ogłoszono, z wyjątkiem wykonawców, którzy po ogłoszeniu upadłości zawarli układ zatwierdzony prawomocnym postanowieniem sądu, jeżeli układ nie przewiduje zaspokojenia wierzycieli przez likwidację majątku upadłego.
Jest to przepis o charakterze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta