Czas rozliczyć konto socjalne
Zostało kilka dni na skorygowanie odpisów wpłaconych na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2012 r., bazując na faktycznej liczbie pracowników zatrudnianych przez cały mijający rok.
- Posiadamy fundusz socjalny. 1 stycznia 2012 r. zatrudnialiśmy 26 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w normalnych warunkach. Ustaliliśmy odpis całoroczny, wpłacając kolejne raty w maju i we wrześniu. Zmiany w stanie zatrudnienia są u nas dość rzadkie, mamy stabilną sytuację kadrową. Jedynie w drugiej połowie kwietnia br. jeden pracownik (3/4 etatu) odszedł na emeryturę za porozumieniem stron, a od początku lipca ze względów ekonomicznych zwolniliśmy dwie osoby (łącznie pracujące na 1,25 etatu).
Uwzględniliśmy te zmiany przeliczając odpis i na koniec września przelaliśmy wpłatę według nowego stanu kadrowego. Jednak w listopadzie i grudniu znowu zaszły pewne zmiany. Kolejny pracownik pełnoetatowy się zwolnił (by wyjechać za granicę) z 30 listopada, a od 19 grudnia zatrudniamy nową osobę na pół etatu. Czy musimy przeliczyć odpis i jak postąpić z ewentualną różnicą? Czy w razie dopłaty odpis będzie kosztem dopiero po wpłacie na rachunek? – pyta czytelniczka.
Tak, trzeba wyliczyć ostateczny całoroczny odpis i odpowiednio skorygować wpłaty według rzeczywistej średniej liczby zatrudnionych. Jeżeli na koniec roku wyjdzie niedopłata, to trzeba uzupełnić środki na koncie funduszu, a jeśli okaże się, że pracodawca przelał za dużo, może wycofać różnicę albo pozostawić ją i zwiększyć budżet na działalność socjalną. Odpis jest kosztem podatkowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta