Kiedy trzeba uzyskać zezwolenie na zorganizowanie imprezy masowej
Reprezentanci podmiotów, także tych o charakterze gospodarczym, którzy zamierzają zorganizować spotkanie, ceremonię czy mecz, powinni dopełnić formalności. Chodzi o zgłoszenie imprezy oraz uzyskanie na nią zgody właściwego organu.
W przeszłości wielu organizatorów, wskutek braku jednolitej definicji imprezy masowej w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, omijało wymogi związane z organizacją imprez masowych, wskazując niejednokrotnie, że np. koncert przez nich organizowany nie jest imprezą masową. Mając to na względzie, ustawodawca zawarł w art. 3 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (DzU nr 62, poz. 504 ze zm.; dalej ustawa) słownik dziewiętnastu pojęć, w tym terminu ,,impreza masowa".
Artystyczna czy rozrywkowa
W art. 3 pkt 2 ustawy zawarto też definicję pojęcia imprezy artystyczno-rozrywkowej. Przepis ten stanowi, że imprezą artystyczno-rozrywkową jest impreza o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub zorganizowane publicznie oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 metry, która ma się odbyć: na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta