Pośpiech w złożeniu wniosku nie wyjdzie na dobre
Pracownik, który spełnia warunki do wcześniejszej emerytury, powinien zaczekać z ubieganiem się o nią do nowego roku. Dzięki temu będzie mógł odejść z pracy dopiero wtedy, gdy ZUS przyzna mu to świadczenie
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli wszystkie wymagane warunki spełniły do końca 2008 r. Wyjątek od tej zasady przewiduje art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.; dalej ustawa emerytalna).
Wiek również po 2008 r.
Na podstawie tego przepisu osoby z roczników 1949 i następnych mają możliwość nabycia wcześniejszych uprawnień emerytalnych, nawet jeśli obniżony wiek (na ogół 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) ukończyły lub ukończą po 31 grudnia 2008 r. Chodzi o wiek uprawniający do uzyskania emerytury z tytułu: zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, wykonywania pracy górniczej lub pracy kolejowej.
Ci, którzy pracowali w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w dziale I, II i III wykazu B (stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, DzU nr 8, poz. 43 ze zm.) muszą spełnić dodatkowy warunek, aby nabyć wcześniejsze uprawnienia emerytalne.
Zobowiązane są wykazać, że wiek emerytalny ukończyły w czasie wykonywania pracy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta