Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd ignoruje pracodawców

19 grudnia 2012 | Kraj | Kamila Baranowska
Protesty przeciw ACTA zmusiły rząd do zmiany frontu. Czy tak będzie też z patentem?
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Protesty przeciw ACTA zmusiły rząd do zmiany frontu. Czy tak będzie też z patentem?
W 2011 r. w Polsce funkcjonowało prawie 38 tys. patentów i wzorów użytkowych. W tym czasie obowiązywało prawie 570 tys. patentów europejskich. Tylko mała ich część była walidowana w Polsce (w ubiegłym roku 5790),  z czego 31 proc. to patenty niemieckie, podczas gdy w tym samym czasie Europejska Organizacja Patentowa udzieliła ponad 62 tys. patentów. —k.b.
źródło: Rzeczpospolita
W 2011 r. w Polsce funkcjonowało prawie 38 tys. patentów i wzorów użytkowych. W tym czasie obowiązywało prawie 570 tys. patentów europejskich. Tylko mała ich część była walidowana w Polsce (w ubiegłym roku 5790), z czego 31 proc. to patenty niemieckie, podczas gdy w tym samym czasie Europejska Organizacja Patentowa udzieliła ponad 62 tys. patentów. —k.b.

W sprawie jednolitego patentu europejskiego rząd sam funduje sobie powtórkę z ACTA – mówią przedsiębiorcy.

To, jak rząd potraktował ostrzeżenia przed przystąpieniem do systemu jednolitej ochrony patentowej, pokazuje jak lekceważy przedsiębiorców.

Pracodawcy,  rzecznicy patentowi, organizacje pozarządowe, naukowcy od dwóch lat ostrzegali, że  ten patent zaszkodzi polskim firmom. Rząd zignorował ich głos i w ubiegłym tygodniu przystąpił do systemu jednolitej ochrony patentowej.

Jednolite patenty mają automatycznie obowiązywać w 25 krajach UE (poza Włochami i Hiszpanią, które odmówiły ich wprowadzenia). Z dnia na dzień polscy przedsiębiorcy będą musieli brać pod uwagę setki tysięcy nowych patentów. A w razie sporów, występować przed zagranicznym sądem, płacąc krocie m.in. za tłumaczenia dokumentów. W tym czasie będą narażeni np. na utratę płynności w związku ze stosowaniem zabezpieczeń takich jak zamrożenie konta. – Dla większości firm jest to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9416

Wydanie: 9416

Spis treści
Zamów abonament