Trudniej zwolnić tuż przed emeryturą
Siwy włos na skroni nie upoważnia szefa do pożegnania starszego pracownika. Jeśli jednak ma on prawo do renty z powodu całkowitej niezdolności do pracy, rozstanie jest dopuszczalne.
Zgodnie z art. 39 k.p. pracownika, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, a któremu okres zatrudnienia umożliwia uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, można zwolnić tylko w ściśle określonych przypadkach.
Jak to działa
Podstawą przyznania ochrony przedemerytalnej jest wiek. Zakaz wypowiadania umów dotyczy pracowników, którym w momencie wręczania wymówienia brakowało czterech lat do osiągnięcia wieku emerytalnego. Nie stosuje się natomiast do tych, którzy taki wiek osiągną już w trakcie okresu wypowiedzenia. Stanowisko to wynika z rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 1999 r. (I PKN 643/98).
Przykład
Pan Jan otrzymał 31 maja 2012 r. wypowiedzenie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu.
Mimo że 15 lipca 2012 r. skończył 56 lat i stał się pracownikiem chronionym, jego umowa rozwiązała się 31 sierpnia 2012 r.
Świadczenia po nowemu
Sejm 11 maja 2012 r. znowelizował ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wydłużając od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Będzie to następowało stopniowo, w każdym kolejnym kwartale wiek emerytalny będzie wzrastał o miesiąc.
Zmiana ta wpływa na zakres gwarancji z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta