Czasami koszt można odliczyć wtedy, kiedy się to bardziej opłaca
Koniec roku się zbliża, warto aby firmy zastanowiły się, w którym momencie rozliczyć wydatki związane z działalnością. Może to dać korzyści podatkowe.
Jedną z czynności podejmowanych w związku z zakończeniem roku jest weryfikacja prawidłowości ujęcia kosztów podatkowych. Od tego zależy poprawne obliczenie dochodu. Niekiedy firmy mają możliwość takiego ukształtowania stanu faktycznego, aby rozpoznać koszt podatkowy w najbardziej opłacalnym dla siebie okresie.
Bezpośrednie i pośrednie
Przepisy podatkowe wyróżniają koszty bezpośrednio związane z przychodami i inne, tzw. koszty pośrednie. Od przyporządkowania wydatków do odpowiedniej grupy zależy, czy powinny być zaliczone do kosztów w momencie poniesienia (pośrednie) czy też w momencie osiągnięcia odpowiadających im przychodów (bezpośrednie).
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych dokonuje rozróżnienia kosztów bezpośrednich i pośrednich, jednakże nie zawiera ich definicji. Przy definiowaniu tych pojęć należy co do zasady opierać się na znaczeniu słownikowym.
Przykład:
Spółka poniosła koszty wynajmu powierzchni biurowej oraz zakupu usług, które były wykorzystywane do wykonania umowy na rzecz klienta.
Wydatek na najem stanowi koszt uzyskania przychodów w momencie poniesienia (czyli ujęcia w księgach rachunkowych). Zakupy usług to koszt w momencie osiągnięcia przychodu z tytułu wykonania umowy dla klienta.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta