Jak prawidłowo rozliczyć i zaksięgować wynagrodzenia
Czy pensja za grudzień jest podatkowym kosztem tego miesiąca, jeśli została wypłacona w styczniu? Takie dylematy mają księgowi na koniec roku.
Potocznie zwane przez księgowych „zamknięcie roku" obejmuje także rozliczenia działu płac. Pracodawcy muszą nie tylko rozliczyć się z pracownikami, ale i z ZUS, urzędem skarbowym i GUS.
Sporządzenie ostatniej listy płac jest jednocześnie początkiem procesu kompletowania danych za cały rok umożliwiających pracodawcy jako płatnikowi przekazanie informacji zbiorczych pracownikom, zleceniobiorcom, urzędowi skarbowemu i ZUS. To także czas, w którym trzeba się przygotować do składania sprawozdań statystycznych do GUS.
Obowiązków jest sporo, przybliżmy zatem zasady podatkowych i księgowych rozliczeń.
Księgowo w grudniu...
Firma ma obowiązek wykazać realne koszty i przychody danego okresu sprawozdawczego. W ewidencji księgowej wynagrodzenia i należne od nich składki ZUS ujmujemy zawsze w miesiącu, za który są należne, bez względu na termin ich wypłaty.
Obowiązuje tu jedna z podstawowych zasad rachunkowości, tj. zasada memoriału określona w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Polega ona na tym, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte przychody i związane z nimi koszty dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Oznacza to obowiązek ujęcia w księgach wszystkich zdarzeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta