Sposób na pracę w kryzysie
W trudnych czasach nie wystarczy pilne śledzenie ofert pracy. Liczy się sieć kontaktów i gotowość na kompromisy.
Pomoc krewnych i znajomych oraz biura pracy to – jak wynika z najnowszych danych GUS – najbardziej popularne sposoby poszukiwania pracy wśród bezrobotnych Polaków. Nieco rzadziej docierają bezpośrednio do potencjalnych pracodawców.
Bez względu na to, którą z tych metod preferujemy, trzeba wykorzystywać każdą z nich, sięgając też po inne, mniej popularne sposoby – radzą eksperci ds. outplacementu, czyli wsparcia dla zwalnianych pracowników, i doradcy kariery. Ta zasada jest jeszcze ważniejsza w okresie spowolnienia, gdy firmy boją się zatrudniać i częściej przymierzają się do zwolnień. Poniżej kilka rad, jak zwiększyć swe szanse w tej sytuacji:
1. Po zwolnieniu szybko zacznij szukać nowego zajęcia.
Wiele osób zwleka z „prawdziwym" szukaniem nowego zatrudnienia, przeglądając oferty i czekając na telefon od rekrutera. To błąd szczególnie w kryzysie, gdy ofert pracy nie jest za dużo – podkreśla Paweł Gniazdowski, szef firmy LHH DBM, która specjalizuje się w outplacemencie. Jego zdaniem tydzień–dwa odpoczynku mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta