Długość pobytu pracownika za granicą wpływa na obowiązki płatnika
PIT | Jeżeli pracodawca przewiduje, że oddelegowana osoba będzie pracować w państwie, z którym Polska zawarła umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, dłużej niż 183 dni, to nie pobiera zaliczek od uzyskanego tam wynagrodzenia.
Nasza firma oddelegowała pracownika do pracy w Niemczech. Będzie on świadczył pracę u zagranicznego kontrahenta na rzecz naszej firmy, za którą wypłacimy mu wynagrodzenie. W tej chwili nie wiemy jeszcze, czy okres jego pobytu w Niemczech przekroczy 183 dni, czy nie. Czy powinniśmy ustalać zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia tego pracownika za pracę w Niemczech na zasadach, które obowiązują dla wynagrodzenia otrzymanego w kraju? – pyta czytelniczka.
Co do zasady wynagrodzenie za pracę otrzymane przez polskiego pracownika podlega opodatkowaniu w Polsce według przepisów obowiązujących w tym zakresie w naszym kraju.
Gdy pracownik ten świadczy pracę na terytorium innego państwa, zasadę tę należy stosować z uwzględnieniem postanowień umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (dalej: umowy), których stroną jest Polska.
Co jest zapisane w traktatach
Z reguły w umowach tych przyjmuje się, że wynagrodzenie otrzymywane przez osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium jednego państwa, która wykonuje pracę najemną na terytorium drugiego państwa, może podlegać opodatkowaniu w tym drugim państwie. Z umów tych wynika także, że wynagrodzenie za pracę najemną wykonywaną w drugim państwie podlega opodatkowania w państwie, na terytorium którego osoba fizyczna (pracownik) posiada miejsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta