Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma podstaw do podważania kredytów we frankach

14 listopada 2013 | Prawo | Anna Cudna-Wagner

Próby kwestionowania z mocą wsteczną kredytów 
we frankach pozostają w sprzeczności z aktualnymi projektami prawa unijnego – pisze radca prawny.

Od kilku miesięcy media informują o kolejnych próbach kwestionowania – nie tylko przez samych kredytobiorców, ale i przez niektórych polityków – kredytów zaciągniętych we frankach przed odwróceniem kursu CHF/PLN, które nastąpiło jesienią 2008 r. Najczęściej powtarzane zarzuty dotyczą naruszenia obowiązku udzielenia klientowi odpowiedniej informacji o ryzyku walutowym (kredytobiorcy odwołują się do standardu informacyjnego wynikającego z tzw. rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego). Pojawiają się też twierdzenia o rzekomym wprowadzaniu w błąd przez pracowników banków, którzy – według twierdzeń klientów – mieli zapewniać o braku ryzyka związanego z kredytami walutowymi. W oparciu o tego rodzaju argumenty kredytobiorcy chcieliby uznania umów kredytu za nieważne lub odszkodowania od banku. Niektórzy prawnicy sugerują dochodzenie takich roszczeń w postępowaniu grupowym.

Zarówno podnoszone zarzuty, jak i dopuszczalność postępowania grupowego w tego rodzaju sprawach budzą istotne wątpliwości.

Świadomość ryzyka

Argument o braku wystarczającej informacji po stronie kredytobiorców jest nieuzasadniony, gdyż – biorąc pod uwagę choćby tylko okres od 2000 roku – wahania kursu złotego względem franka sięgały kilkudziesięciu procent (wystarczy wskazać kurs ok. 2,5 zł w 2000 roku, ok. 3 zł w 2004 roku i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9689

Wydanie: 9689

Spis treści
Zamów abonament