Kiedy odszkodowanie można zaliczyć do kosztów
Gdy nieuiszczenie kwoty z tytułu przekroczenia dopuszczalnego limitu pracy urządzeń budowlanych skutkowałoby koniecznością zapłaty wyższych rat leasingowych oraz gdy dany wydatek nie ma charakteru zbędnego, to zasadne jest odliczenie go od przychodu.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 sierpnia 2013 r. (II FSK 2452/11).
Skarżąca jest spółką akcyjną prowadzącą działalność gospodarczą w branży budowlanej. Wykorzystuje maszyny budowlane udostępniane jej w ramach umowy leasingu operacyjnego. Z uwagi na dużą wartość sprzętu, oprócz umowy leasingu, spółka zawiera z dostawcą urządzeń wiele innych umów, między innymi dotyczących obsługi serwisowej urządzeń, a także umowy, na mocy których spółka zobowiązana jest do zapłaty odszkodowania z tytułu przekroczenia dopuszczalnego limitu pracy urządzeń budowlanych. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego spółka zadała pytanie: czy wypłata odszkodowania na rzecz dostawców urządzeń może być zakwalifikowana na gruncie CIT do kosztów uzyskania przychodów?
Spółka stwierdziła, że związek przedmiotowych wydatków z uzyskaniem przychodów jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta