Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Każdy nada się na każde stanowisko

14 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Grzegorz Orłowski
Grzegorz Orłowski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Orłowski

Szersze ujęcie rodzaju pracy, bez określania szczegółowego wykazu obowiązków, pozwala bardziej elastycznie wykorzystać potencjał pracowników. Dzięki temu szef może zmienić im zakres zadań z dnia na dzień.

Ograniczenie produkcji wywołane zmniejszeniem popytu na wyroby nie stanowi przestoju w rozumieniu art. 81 k.p. To teza znanej i (niestety) nadal aktualnej uchwały Sądu Najwyższego z 16 października 1992 r. (I PZP 58/92). Pogląd, który wielu pracodawcom spędza sen z powiek, wynika z przyczyn, najogólniej rzecz ujmując – historycznych. W praktyce zamyka on drogę do przewidzianego w art. 81 k.p. ograniczenia ryzyk osobowych i ekonomicznych w razie czasowego spadku bądź zupełnego braku zapotrzebowania na pracę. A tego rodzaju środki, przynajmniej w pewnym stopniu, pozwalają zmniejszyć negatywne skutki takiej sytuacji, a w skrajnych wypadkach zapobiec zwolnieniom z pracy lub drastycznemu pogorszeniu warunków zatrudnienia.

Mniej pieniędzy

Samo wystąpienie kodeksowego przestoju pozwala ograniczyć wysokość wynagrodzenia do tzw. stawki osobistego zaszeregowania (bez potrzeby dokonywania wypowiedzenia zmieniającego), co na ogół...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9689

Wydanie: 9689

Spis treści
Zamów abonament