Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż unijnemu kontrahentowi nie zawsze korzysta z preferencji

14 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Anna Zaleska

VAT | Przemieszczenie towarów do innego kraju UE niż ten, gdzie ma swoją siedzibę nabywca, nie wyłącza zastosowania stawki zero proc. Przy transakcjach łańcuchowych należy jednak dokładnie przeanalizować, komu został przyporządkowany transport.

Anna Zaleska

  • W transakcjach wewnątrz- wspólnotowych towar wysyłany przez polskiego podatnika na rzecz unijnego kontrahenta nie zawsze zostaje przemieszczony na terytorium państwa będącego siedzibą nabywcy. Docelowo towar może bowiem zostać przetransportowany do kraju UE innego niż kraj siedziby nabywcy, np. do ulokowanego gdzie indziej magazynu, a nawet – w ramach kolejnej dostawy – do jego kontrahenta nabywcy. Czy w takich sytuacjach polski podatnik jest uprawniony do zastosowania w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawki VAT w wysokości zero proc.? – pyta czytelnik.

Istotą wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej: WDT) jest wywóz towarów z Polski na terytorium innego kraju UE w celu ich dostawy – zasadniczo – na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej, zarejestrowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (art. 13 ust. 1 ustawy o VAT). Dla tego typu transakcji przewidziana została preferencyjna stawka podatku w wysokości zero proc.

Warunki formalne

Zastosowanie tej stawki jest jednak uzależnione od spełnienia warunków formalnych wskazanych w art. 42 ustawy o VAT. WDT podlega zatem stawce zero proc. VAT, gdy polski podatnik:

1.

dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer VAT UE nadany przez państwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9689

Wydanie: 9689

Spis treści
Zamów abonament