Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyjście w celach prywatnych obniża pensję pracownika

14 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer
Agata Lankamer-Prasołek
źródło: Rzeczpospolita
Agata Lankamer-Prasołek
Karol Lankamer
źródło: Rzeczpospolita
Karol Lankamer

Choć odpracowywanie czasu opuszczenia pracy w celu załatwienia prywatnej sprawy nie stanowi nadgodzin, to w większości przypadków wiąże się z koniecznością przeliczenia wynagrodzenia, a nawet przyznania dodatku nocnego.

Ostatnie zmiany w przepisach działu szóstego k.p. zmieniły zasady rządzące odpracowywaniem prywatnych wyjść pracowników w godzinach pracy. Zgodnie z dodanym do art. 151 k.p. § 21, czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego na pisemny wniosek pracownika w celu załatwienia spraw osobistych, nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Mamy więc jasność w zakresie relacji odpracowania do czasu pracy,  czego nie można jednak powiedzieć o wynagrodzeniu. Przepis nie rozstrzyga bowiem wątpliwości związanych z wpływem udzielania i odpracowywania wyjść prywatnych na pensję pracownika.

W tym kontekście zastosowanie znajdzie więc ogólna zasada wynikająca z art. 80 k.p., zgodnie z którą wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. W efekcie udzielanie i odpracowywanie wyjść prywatnych nie powoduje konieczności regularnego przeliczania wynagrodzenia jedynie u tych pracodawców, którzy wprowadzą i będą egzekwować zasadę odpracowywania prywatnego wyjścia w tym samym miesiącu, w którym miało ono miejsce. Pozostali pracodawcy będą zaś musieli stale przeliczać należne podwładnym uposażenie.

Prosto przy stawce godzinowej

Najmniej problemów przysparza rozliczanie wyjść prywatnych pracowników wynagradzanych stawką godzinową. Ich miesięczna pensja jest bowiem iloczynem liczby przepracowanych godzin i stawki wynikającej z treści...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9689

Wydanie: 9689

Spis treści
Zamów abonament