Na użyczeniu auta fiskus też skorzysta
Przepisy podatkowe nakazują ustalać przychody z nieodpłatnych świadczeń na podstawie cen rynkowych.
W zależności od przedmiotu świadczenia podstawą ustalenia przychodu może być cena stosowana za usługi wobec innych odbiorców, cena zakupu albo cena rynkowa stosowana przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Sporo wątpliwości powoduje wyliczenie wartości przychodu od nieodpłatnego korzystania przez pracowników z samochodów firmowych do celów prywatnych. Problemem jest w szczególności to, jak przy obliczaniu przychodu traktować stopień zużycia auta oraz czas i miejsce jego udostępnienia.
Jaka stawka przy wynajmie
- Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą we Wrocławiu. W czerwcu br. pracownik spółki otrzymał nieodpłatnie do użytkowania forda focusa, rok prod. 2006, na jeden miesiąc do jazdy w celach prywatnych. Samochód jest własnością firmy i pracownik może jeździć samochodem bez limitu kilometrów. Koszty paliwa pokrywa pracownik. W jaki sposób wyliczyć wartość przychodu z nieodpłatnego świadczenia?
W opisanym przypadku przychód z nieodpłatnego świadczenia uzyskanego przez pracownika w związku z używaniem firmowego auta trzeba obliczyć zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o PIT, a więc według cen...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta