Wojsko to nie praca w szczególnych warunkach
Na przyznanie przez ZUS wcześniejszej emerytury nie ma co liczyć ten, kogo przed 40 laty armia powołała do zasadniczej służby z etatu przy pracy szczególnej, na który potem wrócił.
- Czy zasadniczą służbę wojskową zalicza się do okresu pracy w szczególnych warunkach wymaganego do nabycia prawa do emerytury z art. 184 ustawy emerytalnej? – pyta czytelnik.
Nie.
Osoby, które do 31 grudnia 1979 r. przed powołaniem do zasadniczej służby wojskowej oraz po jej odbyciu i powrocie do macierzystego zakładu wykonywały pracę w I kategorii zatrudnienia, zastanawiają się teraz, czy mogą mieć zaliczone lata służby wojskowej do okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wątpliwości te nasiliły się po wyroku Sądu Najwyższego z 17 maja 2012 r. (I UK 399/11). Wynika z niego, że zalicza się go do stażu pracy w szkodliwych warunkach. Tego zdania nie podziela jednak resort pracy >patrz ramka.
Jak było dawniej...
Do końca 1979 r. obowiązywało rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1956 r. w sprawie zaliczania pracowników do kategorii zatrudnienia (DzU nr 39, poz. 176 ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta