Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojsko to nie praca w szczególnych warunkach

23 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Zygmunt Łobejko

Na przyznanie przez ZUS wcześniejszej emerytury nie ma co liczyć ten, kogo przed 40 laty armia powołała do zasadniczej służby z etatu przy pracy szczególnej, na który potem wrócił.

  • Czy zasadniczą służbę wojskową zalicza się do okresu pracy w szczególnych warunkach wymaganego do nabycia prawa do emerytury z art. 184 ustawy emerytalnej? – pyta czytelnik.

Nie.

Osoby, które do 31 grudnia 1979 r. przed powołaniem do zasadniczej służby wojskowej oraz po jej odbyciu i powrocie do macierzystego zakładu wykonywały pracę w I kategorii zatrudnienia, zastanawiają się teraz, czy mogą mieć zaliczone lata służby wojskowej do okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wątpliwości te nasiliły się po wyroku Sądu Najwyższego z 17 maja 2012 r. (I UK 399/11). Wynika z niego, że zalicza się go do stażu pracy w szkodliwych warunkach. Tego zdania nie podziela jednak resort pracy >patrz ramka.

Jak było dawniej...

Do końca 1979 r. obowiązywało rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1956 r. w sprawie zaliczania pracowników do kategorii zatrudnienia (DzU nr 39, poz. 176 ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9870

Wydanie: 9870

Spis treści

Media planet

Zamów abonament